Stellast


Stella alustas oma brändi ehitamisega 2004. aastal, kui ta hakkas Tartu Kõrgema Kunstikooli I kursuse kõrvalt eritellimusi tegema. Eesti Kunstiakadeemias töötas ta 2010. aastal magistritöö raames välja ringdisainil baseeruva ärimudeli, mida on ta sellest ajast arendanud ja lihvinud – alguses üksi, aja möödudes kasvava tiimiga.


Disainer kui matemaatik


Stella on oma disainerikarjääri jooksul proovinud erinevaid stiile, tehnoloogiaid ja meetodeid, kuid täna loob ta tooteid nagu lahendaks matemaatikaülesannet. Tal on enda jaoks paika pandud baasreeglid, millele toode peab vastama – optimaalne materjalikulu, toote hooldus- ja parandusvõimalused, materjali taaskasutamise võimalikkus tulevikus, monofurnituuride kasutamine jne. Sellele lisandub lihtsa esteetika eelistus ja suur armastus kõige naturaalse vastu.

Nii on Stella looming kokkuvõtvalt minimalistliku käekirjaga ja igal detailil on funktsionaalne põhjendus. Miski pole üleliigne ja särada lastakse materjalil, mis aja jooksul vormudes oma lugu hakkab rääkima.


Meeldivad muutused


Esimesed meistrid võttis Stella tööle aastal 2013 ja 2015. aastal alustati süsteemset tööd ringsüsteemil põhineva kottide ja aksessuaaride kollektsiooniga. Stuudio arendamisega tegeleb Stella alateadlikult kogu aeg ning on nõus selle heaolu jaoks väga palju endast andma. Töökeskkonnast on ta püüdnud luua teist kodu ja kolleegidest perekonda.

Stellale meeldivad muutused, kuid 2017. aasta oli talle üks väljakutsuvamaid. Asjade kokkulangevuse tõttu toimusid olulised sündmused praktiliselt samal ajal. Ühe kuu jooksul kolis stuudio 3 korda suuremasse ruumi, palkas juurde 4 inimest, avas stuudiopoe ja -galerii. Stella sai selle kõige keskel ka emaks – sündis tütar Suvi. Kuna kõik see juhtus igapäevaelu turbulentsis, siis oli tol hetkel loogiline, et alates 4. päevast pärast sünnitust muutus nahalõikuslaud aeg-ajalt sujuvalt mähkimislauaks ja rinnalaps käis koosolekutel kaasas.

Tänaseks on aastad teinud oma töö ja Suvi on tituleerinud nahastuudio Maailma Parimaks Töökohaks ja on nüüdseks tõeline boss – käib ja korraldab poe väljapanekut, tassib nahka ühest kohast teise ning juhendab suuremaid kolleege, kuidas nahatööd teha.


Loomine kui eluviis


Stella ei pea ennast ettevõtjaks, vaid pigem reformijaks. Ta on hingelt rahulolematu inimene, kellel peab kogu aeg mingisugune arendus käsil olema. Stellale meeldib luua keskkonda, leiutada süsteeme enda ümber ning selle raames leida olukordadele lahendusi ja elu (s.h. tooteid) paremaks muuta.

Kui pea on juba liiga pulki täis, siis see väljendub lõpuks koristamises või Exceli tabelites – nii klaaruvad mõtted uuteks sammudeks.


Vastutus disainerina ja töö EKA-s


Stella on südameteemaks võtnud disaineri vastutuse oma erialas. Kannustatuna parendamise võimalustest püüab ta valdkonda reformida nii oma brändi abiga kui ka õppesuuna juhtimisega Eesti Kunstiakadeemias. Viimast on ta teinud alates juulist 2020 koos kaasteelise Kristiina Nurgaga (bränd Nulku). Eesmärk on kaasajastada õpet nii, et see vastaks tuleviku suundadele, kuid hindaks samas vanu traditsioone ja oleks dialoogis muu maailmaga, kaotamata tugevat identiteeti. 

Akadeemilise külje lisandumine ettevõtluse kõrvale on kasvatanud Stella mõttemaailmale kihte ning andnud sügavust ja avanud uusi perspektiive – justkui oleks ise koolis. Igapäevaselt on see seni tähendanud mõningast siplemist, kuid ülikoolis peituv potentsiaal on suureks motivaatoriks, et õppekava peensusteni häälestada ja ennast seejuures pidevalt arendada.

Stuudios on seeläbi tiimiliikmed saanud iseseisvamaks ning järjest enam annab see omakorda võimalusi lihvida protsesse ka siin.


Linna- ja maaelu 


Stellal on mitu kodu ja stuudio on kindlasti üks neist, kuid kui ta pole stuudios, EKA-s ega oma Tallinna korteris, siis veedab ta aega Tartu Supilinnas või hoopis Meelva maakodus. Stella on Tartust ka pärit, kuid vahepeal tõi elu ta tegemised täielikult pealinna. 2013. aastast jagab ta aga elu kahe linna vahel – aeg rongis annab võimaluse teha segamatuIt tööd, lugeda ja mõelda omi mõtteid või lausa teha mitte midagi, mis argises olmes poleks võimalik.

Edasi-tagasi sõitmine on seega muutunud omamoodi inspiratsiooniks – keskkonnavahetus võimaldab ärksust ja kergendab mõtete väljalülitamist. Vaimul aitavad kindlasti puhata ka väikesed perematkad – nädalad oma intensiivsusega vajavad vastukaaluks metsavaikust. Looduse ürgne jõud aitab panna elu perspektiivi ja eristada olulist ebaolulisest.

Stella on ise olnud küll põline linnatüdruk, kuid õnnelik, sest sai suviti maal vanaema juures talutööde juures üles kasvada. See vahetu kogemus viib ta ilmselt ükskord veel pikemaks ajaks maale või vähemalt muudab talu kolmandaks püsikoduks.


Unistusi täide viies


Stuudio sellisena nagu täna on Stella ammuse unistuse realiseerumine – juba Tartu Kõrgema Kunstikooli sisseastumisel kirjutas ta essee, milline võiks olla tema tulevik enda loodud ateljees. Teekonna jooksul on eesmärgid aga suurenenud ning nüüd unistab Stella valdkonna reformimisest.

Stella ei ole vahetanud eriala ega materjali, sest usub, et n-ö nahamaailmas on nii palju võimalik paremaks muuta ja tunneb endal olevat vastutust panustada positiivsesse muutusse. Nii on uueks unistuseks enda loodud Round 2 süsteemi skaleerimine. Hetkel on Stella Soomlaisi ärimudeli näide väikese ääremaa brändi põlve otsas nokitsemine, millel pole piisavat mõju, et olukord paraneks mastaabis.

Oluline on tõestada, et ka suuremalt tegutsedes on võimalik mõelda kaks sammu ette ning luua uusi tooteid ilma lisamata liigset koormust planeedile – väärindada materjali maksimaalselt, pakkuda head töökeskkonda ja võtta täielikku vastutust oma toodete eest. Esimesed sammud sellel suunal on tehtud partneriga Tartus. Koostöö võimaldab stuudiol kiiremini liikuda nullkulu eesmärgi poole ja samas näidata, et jätkusuutlik nahkaksessuaaride tootmine on võimalik ka klassikalises tootmises.