Menu

Kuidas valida kotti?

Selleks, et oleks lihtsam meeles pidada, millele koti soetamisel keskenduda, toome välja olulisemad punktid, mida jälgida.

Millist kotti mul vaja on?


Kuna vajadused on erinevad, lähtume oma soovitustes kapsulgarderoobi põhimõtetest (ingl k capsule wardrobe). Ehk mis on need ajatud ja hädapärased esemed, mis katavad kõik su vajadused ning mida saab omavahel hästi kombineerida. Kindlasti on mõnusam, kui su kotikollektsioon on suurem, kuid väga hästi saab hakkama järgmise valikuga:


Väike õhtukott – clutch, kuhu mahuvad pangakaardid, huulepulk, telefon, võtmed jms.


Väike igapäevane kott – ridikül, kuhu panna rahakott, võtmed, telefon, paar meigivahendit, prillivutlar jms.


Suur igapäevane kott – seljakott või suurem õlakott, mis mahutab rahakoti, arvuti, märkmiku, raamatu, veepudeli, kampsuni või salli, prillivutlari, väikese kosmeetikakoti jms.


Lühireisi kott – mahutab vahetusriided, lisapaari jalanõusid, kosmeetikakoti, arvuti, laadijad, kaamera, raamatu jms. Reisivälisel ajal saad seda kasutada trennikotina.


Kui oled otsustanud, millist kotti vajad, siis siin veel mõned asjad, mida arvesse võtta.


Funktsionaalsus


On hea, kui kotil on mõned taskud-vahed, et asjadel oleks oma koht. Suuremate kottide puhul saab korda luua ka väikeste vutlaritega. Mõõda üle, kas su suuremad esemed mahuvad kotisuust sisse. Koti avamine peaks olema sinu jaoks mugav, kuid samas piisavalt ebamugav näiteks varga jaoks. 

Kui kannad kaasas palju asju, vali laiemate sangadega kott, mis soonib õlgu vähem. Kui plaanid kotti kasutada peale igapäevaste käikude ka reisimiseks, mõtle läbi, kas kott mahutab su tüüpiliseks reisiks vajalikud esemed ega muutu selle käigus liiga raskeks. Kontrolli üle, kas mõõdud vastavad käsipagasi standardile. 


Materjal


Jätkame praktilisel lainel. Igapäevase koti materjal peab olema vastupidav, kaalult kerge ning lihtsa vaevaga puhastatav ja hooldatav. Kangast kotid kuluvad kiiremini kui täisnahast kotid. Nahkkotid aga kaaluvad pisut rohkem kui kangast kotid. Seega tuleb siin mõelda, mis on sinu jaoks parasjagu oluline.


Kangast kotti saab tavaliselt masinas pesta, mis aga kulutab materjali ja suurendab ökoloogilist jalajälge. Nahka tuleb puhastada käsitsi spetsiaalse vahendiga, mis võib tunduda tüütu, kuid seda pole vaja tihti teha. Kõik materjalid muutuvad ning peab arvestama, et ajapikku ei näe kott enam päris samasugune välja kui ostes. 


Kuju


Arvesta, et väga laiad kotid muudavad visuaalselt laiemaks ka sinu puusad, kõhu ja tagumiku. Pikad kotid muudavad keha pikemaks ja liiga pika rihmaga kott muudab su jalad lühemaks. Kotirihmade puhul võta arvesse, et suvel kannad seda ilma mantlita ja talvel läheb kihte selga rohkem. Rihmade pikkus võiks olla mõlema hooaja jaoks sobiv või muudetav. Kui kannad kotti nii õlal kui ka käes, vaata, et ka käes kandes oleks kott sinu jaoks õige pikkusega.


Värv


Kõige turvalisem valik on kindlasti must – lihtne sobitada paljude rõivastega ja määrdumine ei paista välja. Samas võiks mõni kott olla pisut mängulisemas värvitoonis. 

Tuleb siiski meeles pidada, et heledad toonid tahavad rohkem hooldust ja tihedamat puhastust.Hind


Enamasti kehtib reegel, et hinnalisem kott teenib sind kauem. Kindlasti tasub uurida ka ettevõtte tausta ja kuidas koti hind kujuneb. 


Kui sulle meeldib vaheldus, ei pea kott olema sugugi hinnaline, kuid sellegipoolest nii korralikult tehtud, et seda on võimalik pärast sind edasi teisele ringile saata. Kui sulle aga ei meeldi tihti uusi asju osta, soeta hinnalisem kott ning veendu, et kõik sinu jaoks olulised kriteeriumid on ostetava koti puhul kaetud.